Čaroděj ze země Oz |
S vánočními svátky jsou neodmyslitelně spjaty pohádkové příběhy. Přeci jenom se jedná o dny, ze kterých mají největší radost především děti. O první svátek vánoční je tak čas na jeden z nejklasičtějších pohádkových příběhů (nejenom) filmového plátna - na Čaroděje ze země Oz. Fantazijní příběh o kouzelném světě "tam za duhou" vznikl v roce 1900 pod perem spisovatele L. Frank Bauma a inspiroval k tvorbě mnoha dalších rozvíjejících románů a adaptací. Z nich je nejslavnější ta hraná a muzikálová verze z konce 30. let. Následuje žlutou cihlovou cestu předlohy, lehce ji zjemňuje pro citlivé oči mladých diváků a přidává několik chytlavých písniček, jako předzvěst muzikálového období následujících dekád. Oživuje malebné ilustrace kamerami Technicoloru a představuje svoji verzi země za zrcadlem.
Inspirace dílem Lewise Carrolla Alenka v říši divů je zřejmá, když se stejně jako v něm ocitne mladá dívka v tajuplném magickém světě s nejistou cestou domů. Vinu tentokrát nenese bílý králík, ale zkázunosné tornádo. V Kansasu nic neobvyklého. Malá Dorotka (Judy Garland) a její věrný psík Toto (Terry) se nestihnou schovat do krytu a jsou spolu s celým domem uneseni do tajemné země Oz. Země plné liliputánů, čarodějnic a dalších podivných stvoření. K návratu zpět jim může pomoci jedině mocný čaroděj ze Smaragdového města. A tak se vydávají dobrodružnou cestou, během které jim budou dělat společnost i strašák s touhou po mozku, plecháč se sekerou a touhou po srdci a lev s touhou po kuráži. Předtím je však čeká ještě jeden nelehký úkol - přemoci zlou čarodějnici ze západu.
Kansas. There's no place like home. |
Kultovní kniha se v roce 1939 dočkala stejně kultovní adaptace, která se do kulturních dějin podepsala stejně tak výrazně. Nebyla ale první. Již v roce 1910 vzniklo němé krátkometrážní dílo, následované v roce 1925 celovečerním filmem s Oliverem Hardym. Teprve až rok Jihu proti Severu přinesl dodnes nepřekonatelnou filmovou verzi, plnou chytlavých písní, krásných kulis, malebného příběhu a jemného humoru. Cesta vzniku nebyla z nejjednodušších a velké množství specifických kulis a hodiny líčení ještě patřili k té lehčí části. Na přípravách scénáře se podílelo půldruhého tuctu scénáristů, na režii se postupně podílelo pět umělců. Nejvíce kreditů z nich získal Victor Fleming, pracující ve stejném roce na zmiňovaném opusu Jih proti Severu. Vizuálně podmanivé dílo z období americké občanské války je možná námětově vzdálené od rozverného fantazijního příběhu, ale filmařský cit nasnímání jednotlivých scén naznačuje stejný rukopis. Za všechny případy jmenujme cílený kontrast mezi sépiovým Kansasem a pestrobarevným světem Oz. Diváci tak mohli být v době vzniku okouzleni stejným způsobem jako Dorotka, objevující zákoutí nevšední krajiny.
Follow the yellow brick road... |
Zajímavá je rovněž společenská satira skrytá uvnitř literárního románu. Leckdo může hledat jasně čitelnou paralelu mezi strašákem bez mozku a farmáři, mezi plechovým dřevorubcem bez srdce a neúprosným průmyslem, mezi statným lvem bez potřebné odvahy a politikou a mezi falešným čarodějem a technologií. Pozlátko pro teoretiky pomáhá k užití si filmu z různých úhlů. Z filmového hlediska je Čaroděj ze země Oz primárně pohádkou s několika pěknými myšlenkami nejenom pro nejmenší. Příjemní jsou i všichni představitelé, hrající často několik různých (ale ne zase tak charakterově odlišných) rolí. Ústřední téma oscarové Over the Rainbow je nadčasové, i když dnes už trochu obehrané. Nezpochybnitelný kulturní dopad je zrcadlen v celé řadě dalších děl, samozřejmě včetně dalších filmových / televizních zpracování. V osmdesátých letech vzniklo regulérní hrané pokračování, známá je rovněž japonská animovaná verze. Je neuvěřitelné, že téměř po 75 letech neztratil film nic ze svého kouzla a stále dokáže bavit mladé i dospělé všech generací. Alespoň nějaká pozitivní vzpomínka na předválečný rok 39...
"A heart is not judged by how much you love; but by how much you are loved by others."
0 komentářů:
Okomentovat