Dnešním ránem obletěla svět smutná zpráva o skonu jednoho z nejosobitějších režisérů poslední doby. Tony Scott ukončil svůj život skokem z mostu Vincenta Thomase v LA krátce poté, co mu byl údajně diagnostikovaný neoperovatelný mozkový nádor. Ve věku 68 let tak vyhaslo světlo talentovaného tvůrce a mladšího bratra neméně slavného Ridleyho Scotta (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor). Tonyho filmy měly vždy svůj unikátní vizuál či herecké obsazení a jeho thrillery měly charakteristický náboj. Díky tomu nasbíral za celou dobu svého působení na poli kinematografie celou řadu fanoušků, kterým tak bude chybět. Naštěstí za sebou zanechal celou řadu nezapomenutelných děl, díky kterým bude jeho odkaz pokračovat dál. Děkujeme, Tony.
Kdybychom měli blíže zmínit každé jeho významné dílo, vyšlo by to na několik článků. Připomeňme si tak zatím alespoň audiovizuální ikonické ukázky z nejznámějších filmů. Jako první samozřejmě přichází na řadu Top Gun (1986). Snímek, který zvyšoval počet přihlášek do americké armády, naplněný spoustou líbivých záběrů leteckých soubojů, cheesy hláškami, významem parťáctví a legendárním soundtrackem.
Tony stojí rovněž za druhým, nejzábavnějším dílem trilogie Policajta v Beverly Hills (1987). Osmdesátková zábava v plném proudu, spousta akčních scén a Eddie Murphy v nejlepší formě.
Patrně nejlepším Tonyho dílem bude nekorektní, ale ukrutně zábavný Poslední skaut (1991). Tentokrát je v nejlepší formě Bruce Willis, který cedí jednu hlášku za druhou. Nutno vidět.
Pravdivá romance (1993) je známá především díky scénáři Quentina Tarantina a melodického soundtracku Hanse Zimmera. Tony nám tuto kombinaci zabalil do úhledného balíčku a přihodil několik památných postav.
Nepřítel státu (1998) patří mezi thrillery Tonyho klasického střihu (jak je patrné v přiložené ukázce), mezi které patří třeba i Spy Game (2001). Will Smith utíká o život a divák je vtažen díky kamerovým hrátkám přímo do akce.
V posledních letech byl s tvorbou Tonyho Scotta spojované především jméno Denzela Washingtona. Ten se objevil už v Krvavném přílivu (1995), ale status dvorního herce potvrdil až svou rolí ve filmu Muž v ohni (2004). Na někoho možná až příliš kamerového zoomování a oranžových filtrů, ale stále vynikající akční thriller.
Po filmech Déjá Vu (2006) a Únos vlaku 1 2 3 (2009) byla pátá spolupráce Tonyho Scotta a Denzela Washingtona tou úplně poslední. Napínavý Nezastavitelný (2010) se ale bohužel ani nedostal do naší kinodistribuce a je tak neprávem opomíjený.
Svůj um předvedl tento filmař i v pár krátkometrážních snímcích. Série videí The Hire s Clivem Owenem je řadou filmových reklam na vozy BMW. Tony přispěl do této řady snímkem The Hire: Beat the Devil (2002), který obsahoval krom tradičního rukopisu i několik šťavnatých "cameo" rolí.
Druhý, pětiminutový snímek Agent Orange (2004) obsahoval velmi jednoduchý námět a spíše než metrová romantika slouží jako krystalicky čistá demonstrace režisérova stylu, který se nemusí ničím a nikým omezovat.
Tak budiž ti země lehká, Tony!
0 komentářů:
Okomentovat