Monkey Business |
My Real Week With Marilyn #1
Dr. Barnaby Fulton je stárnoucí vědec, který pro samou práci nedokáže myslet na cokoliv jiného. Jeho cílem je totiž vytvořit omlazující prostředek, ale zatím stále neúspěšně. Zlom nastane v okamžiku, kdy si s chemikáliemi pohraje uprchnuvší šimpanz a namíchanou látku nalije do místního stojanu s vodou. Jenomže o tom nikdo neví a tak se nevědomky tohoto pokusu zúčastní všichni od doktora a jeho manželky, až po ředitele celé společnosti. A že se budou dít opičárny.
Pár loků kontaminované vody způsobí zlepšení všech smyslů a myšlenkové omlazení o několik desítek let. Do té doby zkostnatělý Dr. Barnaby (hraný výborným Cary Grantem) prožívá z minuty na minutu něco jako druhou mízu. Mladický sestřih, kolečkové brusle, vtipkování a prohánení se ve sporťáku s mladičkou sekretářkou (Marilyn Monroe). Spousta prostoru pro dialogové a interpretační vtípky. Celé je to umocněno situacemi, když se k zázračné vodě dostane i Barnabyho manželka Edwina (Ginger Rogers). Opakované nabývání a ztrácení zázračných účinků vede k celé řadě povedených gagů a slovních výměn. Do filmu se dostala i kaskadérská scéna adrenalinové projížďky městem, která je i po půl století dechberoucí.
Propagační materiály k Monkey Business lákaly převážně na dvě věci: na opičáka nebo krásnou Marilyn Monroe. Ani v jednom případě nemohla být případná očekávání zcela naplněna. Scén se cvičeným šimpanzem je pomálu (omezeny prakticky pouze na jeho základní úlohu) a Marilyn má zde jen malou roličku, nevyžadující prakticky žádné herectví. Jsme ale na začátku 50. let, kdy se z ní stávala hvězda a poutala pozornost jak hereckými štěky, tak třeba nafocenými (v té době v puritánské Americe odvážnými) fotografiemi. Její jméno a především tvář začala prodávat a portrét na plakátech lákal nejednoho zvědavce do kina.
Základním hnacím prvkem je ale tradičně excelentní herectví Cary Granta a Ginger Roberts. Zdatně jim sekunduje i Charles Coburn coby ziskuchtivý ředitel továrny. Veškeré gagy padají na úrodnou půdu a behaviorální proměna seriózního vědce na desetiletého kluka nemá chybu. Nekřečovité a přirozeně zábavné. Film zrežíroval legendární Howard Hawks, který má na kontě mimo jiného původní Zjizvenou tvář (1932), film-noir Hluboký spánek (1946), nebo klasické westerny Rio Bravo (1959), El Dorado (1966) a Rio Lobo (1970). Tato komedie mu ve filmografii rozhodně ostudu nedělá a je jen škoda, jak málo je mimo hranice Spojených států známá.
Celý film je (v originálním znění) ke shlédnutí ZDE.
"In my opinion, your opinion that it's a silly song is a silly opinion."
Celý film je (v originálním znění) ke shlédnutí ZDE.
"In my opinion, your opinion that it's a silly song is a silly opinion."
0 komentářů:
Okomentovat