Piráti nekřižují jenom vodami Karibiku a zdaleka nemají náturu nebo ošacení Johnnyho Deppa. Nebezpečí přepadu lodí na otevřeném moři hrozí v reálném životě dodnes a žádný mořský vlk netouží po takové zkušenosti. Své by mohl vyprávět Richard Phillips, kapitán americké nákladní lodi Maersk Alabama. Když se v dubnu roku 2009 plavil kolem břehů Somálska, věděl o zvýšeném nebezpečí, které jej a jeho posádku v těchto vodách čekalo. Náklad ale musí být doručen a objížďky nejsou možné. V područí ozbrojených somálských pirátů se dostal do zajetí a do večerních zpráv celého světa. A nyní si s tváří Toma Hankse prožije celé peklo pěkně znovu. Pod režijním dohledem Paula Greengrasse se Kapitán Phillips podíval na plátna kin a průběh jednoho napínavého příběhu byl pečlivě zaznamenán na filmové kamery. Komu hrozí mořská nemoc?
Divákům rozhodně ne. Paul Greengrass předvedl opět svůj režijní nadstandard. Díky němu uplynou celé dvě hodiny bez jediného slabého místa a napínavý děj udrží divákovu pozornost po celou dobu. S civilním přístupem představil jak posádku nákladní lodi při své rutinní práci, tak somálský nábor banditů. Díky tomu je následný konflikt mnohem osobitější, když jsme obeznámeni se situací na obou stranách. Jednání pirátů není nijak ospravedlňované, byť snadná cesta ze všudypřítomné chudoby nutí podvyživené obyvatele jedné z nejchudších zemí světa k radikálním pokusům o řešení. Velká americká loď = mnoho peněz, jednoduchá rovnice. Jen je v ní opomenuta poměrně zásadní proměnná v podobě NAVY Seals.
Tradiční somálští rybáři.
Kapitán Phillips ale nesklouzne k laciné obhajobě amerického militaristického systému, který se strýčkem Samem po světě bojuje proti bezpráví a včas zakročí tam, kde je ho potřeba. Akční thriller se v podstatě v převládající části filmu orientuje na napětí osobní než arzenálové. Především střet kapitánů Phillipse a Muse (Barkhad Abdi) je zaznamenán velice poutavě. Obzvláště, když se nekonečný vodní exteriér promění na klaustrofobický interiér. Oba představitelé (neboť mají na celém filmu pochopitelně největší prostor) jsou ve svých rolích výborní. Abdi dokonale představuje nepředvídatelnou hrozbu a skrytou inteligneci, Hanks zase civilního hrdinu bez okázalých činů, zato s pevným odhodláním plnit bezpečnostní protokoly takovým způsobem, aby ochránil svou posádku a eventuálně i sebe. V posledních minutách filmu navíc předvádí jeden z nejlepších výkonů své kariéry.
Skutečný kapitán Richard Phillips a jeho filmový představitel Tom Hanks.
Situací ze somálského zálivu se zabýval už dánský snímek Kapringen, který do hry zapojil i CEO dopravní společnosti a problematiku vyjednávání. V Greengrassově verzi je pozornost věnovaná možná několika minoritním skutečnostem, ale zato s takovou vervou, že další vedlejší linie ani nejsou zapotřebí. Henry Jackman obsadil pozici hudebního skladatele a svými melodiemi přispěl k celkové atmosféře lokalizovaného teroru. Celkově se tak snímek řadí k těm lepším, ne-li nejlepším filmovým zářezům v kinematografii loňského roku. S trochu dynamičtějším dějem by byl možná ještě lepší, takhle alespoň není jen fantazií a scénář psal sám život. Trochu mu sice pomáhal Billy Ray, to je už ale vedlejší. A ponaučení dne? Obchodní lodě by měli mít lepší zabezpečovací systém nebo alespoň jednoho securiťáka na palubě! Takovéhle koledování si o trable je tristní. Takže zvedat kotvy, užít si nebezpečí z klidného prostoru obývacích pokojů!
0 komentářů:
Okomentovat