Hobit |
Hobit - nejočekávanější film roku? Po vzniku filmové adaptace Tolkienových knih o putování s prstenem napříč Novým Zélandem (tedy "Středozemí") se zrodilo nové davové šílenství. Fanoušci hltali veškerý parazitující merchandising a z Pána prstenů se stala výdělečná značka. Po historické stránce kinematografie nelze upřít filmové trilogii Petera Jacksona její kvality a důležitost. Kamera, hudba, výprava, vizuální efekty... po technické stránce dokonalé dílo, které se svými kvalitami došplhalo až k nejprestižnějším cenám akademie. A dodnes není tento král žánru filmového fantasy sesazen. Ovšem až prakticky nekritická adorace pohádkového příběhu dokázala zdůraznit jeho roztahanost a prázdnost. Hardcore nerdi na svou ságu nedají dopustit a - byť se to nedá kvalitativně srovnávat - svou mánií připomenou i humbuk kolem ságy o třpytících se upírech. Prequel k této filmové modle byl tak logicky na vrcholu všech očekávání... a tato recenze o něm nebude.
Ale buďme fér, přehlížet takovou událost by bylo vrcholem ignoranství. Představme si tak Hobita alespoň v celovečerním animovaném formátu, který příběh celé knihy unese ve stopáži 77 minut. To je zhruba 7x méně, než kolik se dočkáme pod vedením Petera Jacksona. Bez jakýchkoliv předsudků se už ale věnujme jenom animovanému filmu z druhé poloviny 70. let. Příběh začíná u pořádkumilovného hobita Bilba, kterého jednoho dne navštíví čaroděj Gandalf s partou trpaslíků. Tihle malí mužíčci se ale nestarají o společnou domácnost se Sněhurkou. Jejich problémy jsou více materialistické. Zlý drak Smaug ukradl celé jejich bohatství, a tak se vydávají na velkolepou cestu za odplatou. A kola osudu smetávají i chudáka Bilba, na jehož bedrech od nynějška stojí celé putování.
Pohádka pro nejmenší nebo ilustrace Erbenových balad? |
Jelikož se jedná o adaptaci pohádkového příběhu pro děti, je zde přítomna celá plejáda kouzelných a magických postav, ras a nadpřirozených bytostí. Vedle hobita a trpaslíků tak můžeme potkat i skřety, trolly, nebo lesní elfy. Všichni zpravidla cestu za bohatstvím zkříží poměrně nebezpečným způsobem a naši hrdinové si stále musejí hlídat svá záda. To, že příběh spěje k závěrečnému střetu dobra se zlem, není snad ani třeba připomínat. Fanoušci Pána prstenů si na své přijdou i malou, ale důležitou rolí Gluma. Kouzelný prsten neviditelnosti, mluvící orli, milion zbytečných postav s těžce zapamatovatelnými jmény a tak dále. Toliko k námětu (který možná v knižní předloze může dávat nějaký smysl).
Tohle není obyčejný snubák, Bilbo |
Mnohem zajímavější je forma zpracování. Jako animovaný film s pohádkovým pozadím by měl pochopitelně cílit na nejmladší publikum. Tento krok ale poměrně zásadním způsobem stěžuje zvolená forma samotné animace. Americko-japonské studio Topcraft vytvořilo jednotlivé postavy téměř až s hororovým nádechem. Bizarní vernisáž fyziologických disproporcí a zlovolného stínování podporuje lámaná animace a celkové laciné provedení. Takhle nevypadá pohádka. Takhle vypadá noční můra absentujícího uživatele psychedelických drog. Aby ale tvůrci "zmírnili" dusnou atmosféru, procpali snímek vysvětlujícími písněmi, které zní jako z historických dobrodružných filmů/seriálů. Nutno uznat, po zvukové stránce je soundtrack poměrně chytlavý, leč se do animovaného tripu příliš nehodí.
My preciousssss! |
Musíme si uvědomit, že se nacházíme v oblasti laciné tvorby 70. let. Doznívající trendy popkultury se tak zde stále ještě drží a celková výprava působí jednoduše funky. Ačkoliv nám do tváře nejsou vmeteny žádné klasické atributy oné doby, vliv sedmé dekády je poznat zcela zřetelně už od samotného střihu nebo hudby. Celková kombinace undergroundových prvků ujeté zábavy je ale asi to jediné, co je na filmu pozitivní. Animovaná metafora vlivu sci-fi "parodií" jako Flash Gordon nebo Barbarella tu ale jaksi nepadá na úrodnou půdu, protože se nenajde příliš lidí, kteří by tyto nechtěné experimenty ocenili. A předpubertální publikum si Hobita v tomto provedení užije nejspíš asi jako Salad Fingers. To jsou ty nejmarkantnější problémy. Sekundárními se jeví zkratovité vyprávění, které na krátké ploše představí až příliš mnoho postav a motivů.
Zlí trollové, všude dělají jen neplechu |
Na filmu se podíleli Jules Brass a Arthur Rankin Jr. Režisérské duo za svou kariéru vytvořilo alespoň jeden poměrně kvalitní snímek, a to Posledního jednorožce. Ten si vede na všech frontách mnohem lépe a to i přesto, že je animován stejným studiem. Pokud ale chcete být v obraze a nežít ve stínu nastaveného trendu, aniž byste mu museli přímo propadnout, je animovaný Hobit jedna z cest k obsahovému seznámení. Není natočen ve 48 fps (naopak vypadá spíš na nějakých 12 fps) a rozhodně mu nepomáhá žádná audiovizuální onanie. Ale minimálně obsahuje celý podstatný obsah adaptované knihy a jako přidanou hodnotu dodává velmi zvláštní zpracování. Teď už jenom záleží, kolik chcete námětové látce věnovat hodin svého života. Mně stačilo 77 minut a ještě si mám cestou co broukat!
"We hobbits are plain, quiet creatures. Adventures make one late for dinner."
0 komentářů:
Okomentovat