Velkovlak |
Hodnotit nebo popisovat skečovitý sitcom zřejmě nemá moc smysl. Budiž tato "recenze" mít smysl informační k představení, jaké perly jsou skryté v moři britcomů. Ne všechny se dočkají takové slávy a na britské poměry vysokému počtu epizod, jako třeba Red Dwarf. O to víc jsou tyto několikadílné eskapády raritnější a neohranější. Nezaměnitelný suchý anglický humor se jen tak neomrzí, akorát nám coby českým divákům je poměrně rafinovaně skrýván v nočních vysílání ČT2. Ačkoliv se snaha vysílání (s titulky) rozhodně cení, řada výtvorů tak zůstává kvůli nešťastnému vysílacímu času běžnému divákovi neznámá. Proč tedy neoprášit zapadlé klenoty. Dnes padla volba na surrealistický Velkovlak.
Co k němu říci. Jak bylo naznačeno, jedná o skečovitý pořad, kde souvislost scén a jejich řazení je naprosto náhodné. Jedním dílem vždy maximálně prochází nějaký "running joke", v případě celé první série je to pak pokračující šampionát v zírání. Často je Big Train označován jako eskapádní Monty Python nové generace a s tím nelze nesouhlasit. Výsledné kvality a celkový styl gentlemanů z Monty Pyhon je možná přeci jenom někde trochu jinde, ale pointa humoru je obdobná. Jednotlivé několikaminutové skeče jsou na sebe naskládány jako v řadové epizodě Robot Chicken a jejich vyústění je vždy absurdní tím způsobem, který mohou performovat pouze britové. Parodie sociální i žánrové, nebo naprosto běžné scénky s nějakým tím háčkem, studnice nápadů je skutečně hluboká.
Podívejme se na herecké složení. Nejznámější osobou je jistě Simon Pegg, britský rodák, který se v posledních letech poměrně úspěšně adaptoval i v hollywoodu (velkofilmové série Mission: Impossible nebo Star Trek). Po boku mu stojí Mark Heap a Kevin Eldon, dámské osazení je v každé sérii rozdílné. Zatímco v první řadě pánům sekundují Julia Davis a Amelia Bullmore, v druhé řadě jsou něžným protipólem Rebecca Front a Catherine Tate. Na několik málo okamžiků zavítá i Peggův mnohaletý kamarád a herecký kolega Nick Frost. Spolu s Markem Heapem tak vyvstane na paměť jejich následující, příběhovější, ale o nic méně zábavný sitcom Spaced.
Více než tisíc slov o kvalitách seriálu vypovídají konkrétní ukázky, které přibližují celkový styl vyprávění a které jsou rozesety v tomto příspěvku. Podle nich si celkem snadno uděláte obrázek o tom, zda vám podobný styl humoru sedne, nebo nikoliv. Milovníky britské seriálové tvorby jistě potěší informace, že se na Velkovlaku podíleli Graham Linehan a Christopher Morris (spolu s Jonathanem Gershfieldem). Zatímco první z nich je podepsaný pod řadou úspěšných britcomů, jako třeba Father Ted, Black Books nebo IT Crowd, druhého jmenovaného můžeme znát jako představitele šéfa Reynholm Industries Denholma Reynholma právě z první řady IT Crowd. A mimo jiné stojí též režijně za festivalově oceňovanou černou komedií Čtyři lvi. Zkrátka za celým seriálem stojí kvalitní tým, který má se žánrem komedie a správného timingu četné zkušenosti.
Jak je zvykem, jedna série obsahuje pohých 6 půlhodinových epizod. Dohromady celý seriál zabere 6 hodin čistého času, plného skečovitého humoru. Některé grotesky jsou slabší než jiné, některé překračují magickou hranici časové únosnosti vtipu do té míry, až začne být znovu zábavný. K plnému užití se stačí naladit pouze na tu správnou absurdně surrealistickou vlnu a o zábavu je postaráno.
0 komentářů:
Okomentovat