Hledej

neděle 3. června 2012

Men In Black 3 (2012) - 60%

Muži v černém 3
Agenti J a K jsou zpátky, připraveni nakopat zadky dalším šmejdům z vesmíru. Po desetileté odmlce od nepříliš povedeného sequelu a dokonce po patnácti (!) letech od prvního dílu přichází do distribuce třetí pokračování Mužů v černém. Po kratších tvůrčích odmlkách režiséra Barry Sonnenfelda a hlavní herecké hvězdy Willa Smitha se před i za kamerou schází stejný tým a každému vyvstane na mysli otázka: Bude "trojka" neškodně zábavná jako první díl, nebo hloupě plytká jako díl druhý? Řešení je někde uprostřed.

Původní námět Mužů v černém vychází z komiksové předlohy z roku 1990. Lowell Cunningham vytvořil organizaci tajných agentů, které udržují pořádek na naší planetě a bojují s mimozemskou kriminalitou. V roce 1997 přišel čas na filmovou adaptaci, která svým stylem připomínala kombinaci Smrtonosné zbraně a Krotitelů duchů. Komediální lehkost 80. let na krátko zavítala do konce 90. let a Willu Smithovi potvrdila status superstar. Po pěti letech přišlo na řadu slibné pokračování, které bylo všeobecným zklamáním. Ve snaze obrátit původní koncept naruby a napěchovat příběh všemožnými gagy se vytratila nosná dějová linie a tento nešvar se projevil i na výsledných tržbách. Film na sebe jen tak tak vydělal a zdálo se, že definitivně pohřbil značku. A voilà, po deseti letech tu máme pokračování.


Tentokrát scénáristických zmatků ubylo, děj se zjednodušil, ale přesto stále na spoustě místech nedává smysl. Vrací se pochopitelně stará známá dvojice agentů J (Will Smith) a K (Tommy Lee Jones), která opět čelí nebezpečí pro celou planetu. Z měsíčního vězení utekl Boris the Animal (Jemaine Clement) a hodlá se doslova vypořádat se svou minulostí - návratem do doby svého uvěznění a eliminací agenta K. Ten v současnosti přestane existovat a je na jeho parťákovi, aby se vrátil na konec 60. let a napravil zásahy do časového kontinua.

Můžeme hodnotit tak dvě roviny filmu - jednu ze současnosti a druhou odehrávající se v minulosti. Rozdíl mezi nimi je totiž dost znát. Začátek ze současnosti evokuje vzpomínku na sequel a má nám pouze říct, že kolegové agentů tvoří velice nesourodou dvojici. Zatímco Will Smith vypadá posledních třicet let pořád stejně, vrásky na obličeji Tommy Lee Jonese se stále prohlubují. To se odráží i v energii dvojice, kde je hlavním tahounem Willova postava a Tommy je jen mlčenlivý bručoun. Kvalitativní obrat nastává v okamžiku přesunu do minulosti (efektivním časoskokem).


Každý časově-cestovatelský film má ohromný potenciál stavět na kulturně-sociálních rozdílech odlišných dekádách. Pro sci-fi komedie je to přímo zlatým dolem, leč ne všechny dokáží tento potenciál využít na plno. V tomto ohledu jedou třetí Muži v černém na 3/4 plynu. To znamená, že fóry fungují, jen jich je poměrně málo. Hlavním přínosem je ale mladší verze agenta K, kterou si bravurně zahrál Josh Brolin. Jeho imitace mladého T.L.Jonese před tím, než se z něho stal mrzout, je svěží inovací. Stejně tak jako ukázka ústředny a technické vybavenosti 60. let. Stylem a módou dá občas vzpomenout i na první dobrodružství agenta 007. Nechybí ani tradiční odhalení několika "mimozemských" celebrit a pravé tváře Andy Warhola (vtipné cameo Billa Hadera). Zkrátka celá škála povedených popkulturních narážek. Jak se ale říká, film je tak dobrý, jako je jeho záporák. Ten se v tomto případě velice nepodařil. Ačkoliv měl všechny předpoklady být skutečně nebezpečným arcipadouchem, výsledek je spíše nevýrazný a jalový. 


MIB3 nejsou špatným filmem. Námět s cestováním časem přináší plodnou půdu pro stavění různých zajímavých zápletek. Pomineme-li neúmyslný vznik celé řady časových paradoxů, mohl by být tento koncept krokem správným směrem do budoucna. Kromě nevyváženosti obou rovin, způsobenou nedopilovaným scénářem, by se k menším výtkám dala připojit absence agenta Franka a také doprovodný videoklip "fresh prince", jako tomu bylo v případě prvního i druhého filmu. Z technického hlediska pak není příliš co vytknout (možná jen nižší variabilitu různých zábavných masek emzáků, než tomu bylo v minulých dílech). Barry Sonnenfeld vede film celkem solidně a Danny Elfman variuje podpůrné téma také dle očekávání.

Naposledy se sluší zmínit jeden prosebný vzkaz široké fanouškovské základny: "Wille, ty Mizero jeden, jsou tady zajímavější filmy, které by si své pokračování bezesporu také zasloužila!" *mrk mrk*

"You have to trust the pie."



0 komentářů:

Okomentovat