Hledej

neděle 27. května 2012

Community - 1. až 3. série (2009 - 2012) - 90%

Community
Druhým nejlepším počinem není nic jiného, než Community. Stejně jako Modern Family začal tento seriál vysílat v roce 2009 a stejným způsobem vrátil na vrchol další zašlou hvězdu 80. let. Začínal poměrně nenápadně, ale s rostoucím počtem epizod si vysloužil téměř kultovní status nejlepšího a zároveň nejpřehlíženějšího sitcomu. Seriálu, ve kterém se mísí situační humor mezi nesourodou studijní skupinou jedné veřejné vysoké školy spolu s nepředvídatelnou kanonádou popkulturních narážek a parodickou rekonstrukcí různých žánrů. To vše na takové úrovni, ze které zaplesá srdce každého filmového fanouška.

Jak bylo předestřeno, ústředním prostředí je "Greendale Community College", kde se za honbou o vysokoškolský titul střetávají různé postavy. A z obdobně různorodých charakterů je složena i hlavní studijní skupina. Tu tvoří bývalý právník Jeff Winger (Joel McHale), rasistický milionář v důchodu Pierce Hawthorne (Chevy Chase), bývalý quarterback Troy Barnes (Donald Glover), svobodná matka se vřelým vztahem k náboženství a pečení Shirley Bennett (Yvette Nicole Brown), filmový nadšenec Abed Nadir (Danny Pudi), ambiciozní mladičká studentka Annie Edison (Alison Brie) a sebevědomá Britta Perry (Gillian Jacobs), která chce udělat něco se svým bezcílným životem. Tuto skvadru krom jiných doprovází Dean Pelton (Jim Rash) - děkan celé univerzity se zálibou v transvestitních oblečcích, nebo vyšinutý "Señor Chang" (Ken Jeong). Máme před sebou kupu postav a prostředí vysoké školy. Čím zvláštní to tedy je od zbytku tvorby? Zpočátku ničím konkrétním, ale určité zárodky budoucí geniality byly patrné už v prvním díle:


Community se zpočátku skutečně tvářilo jako další mírně nadprůměrný sitcom s několika vydařenějšími fórky. Zároveň se nejednalo o nic revolučního, co by automaticky nabíralo fanoušky od prvních minut. Ti první byli pravděpodobně nalákáni na comeback veterána 80's komedií Chevy Chase, který pořádnou roli neměl už skoro dvacet let. Přesto už od prvního dílu byl naznačený budoucí vývoj. Díl byl věnovaný čerstvě zesnulému scénáristovi a režisérovi Johnu Hughesovi a seznamovací část se nesla v duchu jeho nejslavnějšího díla - The Breakfast Club (odkaz vede na jiný díl, odkud si bere na starost taneční montáž). Samotné uvědomění je v seriálu interpretováno přímou citací, což bylo vidět i v samotném promu. V průběhu několika následujících dílů se stalo ale něco neuvěřitelného.


Samotné popkulturní citace jsou součástí každého současného seriálového počinu. Community dovedlo tento koncept k dokonalosti. "Obyčejné" díly se začaly čím dál tím častěji míchat se speciály, které si pokaždé vzaly na paškál jiný žánr a jeho nejčastější klišé. S dokonalou rovnováhou je dokázali jak vyvracet, tak zároveň využívat ve svůj prospěch. Své chování si postavy většinou uvědomují a přizpůsobují ho konkrétnímu dění. S nepřeberným množství parodických narážek tak tyto epizody fungují jako esence konkrétního žánru. A že se tvůrci jen tak před nějakým nezaleknou. Western? Fantasy? Vánoční animovaný speciál? Zombie apokalypsa? Proč ne! Zároveň je nutno podotknout, že se děj vždy drží při zemi v rámci logiky a realističnosti vykresleného universa. Veškeré chování je založeno na vysvětlitelných předpokladech a styl natočení dokazuje vysokou tvůrčí flexibilitu a lásku k popkultuře obecně. Něco takového se nedá slovy příliš dobře popsat, tady je několik příkladových videí:

Paintballová válka ve stylu válečných filmů a akčňáků Johna Wooa (režiroval Justin Lin - Rychle a zběsile 5).

Rozšíření zombie viru po Greendale v době halloweenských oslav. Za zvuků Abby, jak jinak.

Fantasy dobrodružství nad hrou Dungeons & Dragons. Epičtější než Eragon a další pokusy o fantastické dobrodružství.

A tímto způsobem by se dalo pokračovat ještě dlouho, každý druhý díl si pohrává s jinou škatulkou a vždy hodně povedeně. Cílem článku ale není vyspoilerovat všechny nejlepší události, ale pouze navnadit na toto  mistrovské dílo. Každý díl může přinést něco jiného, diametrálně odlišného od ostatních a přesto se stále stejně zábavnou sestavou postav, které jsou v jádru pořád stejné. Joel McHale je neskutečný sympaťák, kterého lze nejlépe vystihnout jako egoistického antihrdinu se srdcem na správném místě. Chevy Chase se po letech opět našel v postavě, která mu padne jako ulitá - "stárnoucí Cartman". Komediálnost Donalda Glovera spolehlivě pokaždé pobaví a na Alison Brie je zkrátka radost pohledět.


Aby nebylo Community na piedestalu zcela nekriticky, nějaké drobné vady na kráse se zde samozřejmě také nacházejí. Mezi speciálními díly se často nacházejí epizody, které by rády stáhly seriál zpět trochu na zem a spoléhají pouze na prostředí a aktéry. Právě v doposud poslední řadě byl tento trend velmi zřetelný. Dle duchovního otce seriálu (Dan Harmon) se jednalo o záměr, ale úroveň zábavnosti byla dost nevyrovnaná. Pokud se zaměříme na poslední řadu, můžeme spatřit jak mírný kvalitativní pokles, tak výskyt několika dosud z nejlepších epizod. Komplexnost a provázanost jednotlivých dílů zabezpečuje několik drobných podpůrných linek, které se nenápadně linou celou třetí sérií. John Goodman láká Troye do učení na katedře vzduchoinstalací (v návaznosti na parodii Dobrého Willa Huntinga v první sérii), Britta se snaží ponořit do studií psychologie, Abed soupeří se svým zlým alteregem a Chang pomalu a jistě vytváří na škole svou verzi diktátorského státu. Krom posledně jmenované nemají tyto linie správně vygradované finále a víceméně vyzní do ztracena, což je celkem škoda. Ale právě některé ony extra epizody povznášejí seriál zpět do míst, kde si většina ostatních sitcomů ani neškrtne.


Vzniklo zkrátka dílo, do kterého se po zakoukání už neodtrhnete. Potitulkové sekvence Troye a Abeda dodají celé epizodě vždy pomyslnou korunu a nezbývá než se těšit na další týden s další epizodu. Budoucnost ale není příliš růžová. Jednak se s námi ve čtvrté sérii rozloučí tvůrce Dan Harmon a zároveň také může být úplně poslední. Život Community se vždy pohyboval na vratké hraně, kterou dolů táhla nízká sledovanost. V průměru velmi slabé 4 miliony diváků dělaly domovské stanici NBC vrásky na čele a otázka zrušení vysela nad seriálem jako pomyslný Damoklův meč. Naštěstí na poslední chvíli byla ohlášena čtvrtá, byť zkrácená série. Posledním hřebíkem do rakve bude nejspíše nasazení na páteční večer, který je spolehlivým zabijákem jakéhokoliv televizního dění. Možná tak přijdeme o jeden z nejlepších sitcomů současnosti, ale zároveň tak může nabýt oficiálně kultovního statusu (jako Firefly). Stačí se podívat, co úspěch a natahování seriálů kvůli ždímání peněz udělal z původně kvalitních HIMYM nebo TBBT. A vůbec, studia na Greendale jsou čtyřletá, takže by řádné ukončení dávalo nakonec i smysl.

Community by měl dát šanci každý a v době seriálového sucha je k tomu jedinečná příležitost. Leckoho může překvapit, jaký inteligentní humor dokáží televizní tvůrci vytvořit. Možná se zdá hodnocení až příliš idealistické a přehnaně kladné, ale v porovnání se seriály typu Dva a půl chlapa je zcela na místě. Tak neváhejte, jistě překvapí i Vás!


#sixseasonandamovie

0 komentářů:

Okomentovat