Sherlock |
Univerzum příběhů sira A. C. Doylea omládlo a bylo zasaženo do současného prostředí moderního Londýna. Prostředí plné smartphonů a notebooků, kde se příběhy zaznamenávají na blogy. Přes tuto razantní změnu prostředí bylo ale zachováno samotné jádro hlavních postav a jejich osobností. Seriál (pokud tak chceme nazývat sérii tří filmů na sérii) má s původními předlohami společného více, než se může na první pohled zdát. Ať se jedná o samotné případy nebo jen náznaky v kontextu, spřízněnost tam je a původnímu čtenáři udělá o to větší radost. Navíc jsou případy občas promíchány s jinými Sherlockovými povídkami a závěrečné pointy tak mohou překvapit i znalce. Podívejme se v krátkosti na náplně jednotlivých dílů/filmů pro jasnější představu o celkovém konceptu.
- A Study in Pink (season 1)
Klasický pilot, který nám představí hlavní postavy, prostředí a celkové tempo vyprávění. Doktor James Watson (Martin Freeman) pozná Sherlocka Holmese (Benedict Cumberbatch) a společně se přestěhují do klasického bytu 221B na Baker Street paní Hudsonové (Una Stubbs). Mezitím inspektor Lestrade (Rupert Graves) požádá Sherlocka o pomoc při pátrání po sériovém vrahovi. Jelikož Watson nemá co na práci, přidá se a začne tak jejich první dobrodružství. Setkáme se rovněž s Mycroftem Holmesem (Mark Gatiss, rovněž spoluscénárista seriálu) a ve vzduchu visí hrozba ze strany jednoho známého arcipadoucha... První díl představil mimo jiné dokonalou chemii mezi nejednorozměrnými protagonisty a svěží vypravěčský styl, za který by se nemusela stydět ani velká filmová studia. Lens flare technika připomíná některé současné kriminálky a funguje i nápad dynamicky propisovat obsahy SMS nebo titulky blogů přímo do obrazu. Zrychlovačky - zpomalovačky charakterizující deduktivní metody fungují přehledně a jsou použity na správných místech ve správném poměru. Zkrátka velmi dobrý začátek.
Martin Freeman (Watson) a Benedict Cumberbatch (Sherlock) |
- The Blind Banker (season 1)
Prostřední díl první série je označován za nejslabší. Do určité míry lze souhlasit. Na rozdíl od první seznamovací epizody se zde "jen" řeší další případ. Ten se týká šifrovaného graffity a čínského kartelu překupníků na černém trhu. Klasický díl klasické detektivky. Pořád ale nadprůměrné, zábavné a napínavé. Status nejslabšího získává především v porovnání s ostatními epizodami.
Benedict Cumberbatch (Sherlock) |
- The Great Game (season 1)
Nyní se do hry vkládá sám Moriarty. Sherlockovo alter ego se na scéně objevovalo od samého začátku, tady je čas přiřadit jménu i tvář. Tou je Andrew Scott, který se své role zhostil po svém. Nečekejte žádného strýčkovitého profesora, ale spíše padoucha na způsob elegantnějšího Jokera z Nolanova Batmana. Úlisný, nevyzpytatelný maniak si s hlavními hrdiny hraje jako kočka s myší. Připravuje jim řadu případů s časovým omezením k jejich vyřešení. Jinak vždy vyletí jedna nevinná oběť do povětří. Neustálé napětí graduje až k samotnému finále, kdy dojde k samotné konfrontaci a jednomu cliffhangeru...
Andrew Scott (Moriarty) |
- A Scandal in Belgravia (season 2)
Druhá série začíná přesně v momentu, ve kterém první končí. Navíc je důležitá nástupem další ikonické postavy - dominy Irene Adler (Lara Pulver). Přestože se od začátku seriálu snaží marně upoutat Sherlockovu pozornost laborantka z patologie Molly Hooper (Loo Brealey), právě Irene je jeho osudovou ženou, která v něm dokáže vzbudit emoce. V příběhu je držitelkou mobilního telefonu s kompromitujícími fotografiemi členky královské rodiny a pravděpodobně dalších. Jako pojistku před čímkoliv. Je na Sherlockovi, aby data získal, neb ve hře je něco víc. Start nové série snad nemohl být lepší.
Lara Pulver (Irene Adler) |
- The Hounds of Baskerville (season 2)
Prostřední díl je pro mnohé rozporuplný stejně jako v případě první série. Problémem je totiž na první pohled nepřevoditelná látka plynoucí z námětu původního psa Baskervillsekého. Tento v podstatě gotický horor nutí opustit kulisy londýnského velkoměsta, kde se seriál cítí jako ryba ve vodě. Se změnou prostředí si najednou postavy nejsou tak jistí jako ve městě, zmítají jimi pochyby. Přesto se jedná o solidní epizodu s trochu jinou atmosférou, stále lepší než The Blind Banker. Sherlock a Watson se snaží přijít na kloub objevujícího se gigantického psa a najít spojitost s nedalekou vojenskou základnou na anglickém venkově.
Martin Freeman (Watson) a Benedict Cumberbatch (Sherlock) |
- The Reichenbach Fall (season 2)
Velké finále s názvem, který ledacos napovídá. A pokud to není nečtenářům jasné, řekne to Watson hned na začátku u svého psychiatra - Sherlock je mrtvý. Není (nebo nemělo by) žádným spoilerem, že Doyle měl už své postavy dost a tak ji nechal zemřít v boji se svým úhlavním nepřítelem u Reichenbachských vodopádů. Moriarty se opět vrací na scénu s plánem, jak Sherlocka zničit. Ten je nyní propírán přes bulvární plátky jako "koumák" a těší se (?) zájmu veřejnosti o jeho služby. A právě přes tyto média plyne Moriartiho cesta ke zničení svého oponenta. Ovládnutí myslí společnosti i jeho nejbližších přátel o pochybách, zda si všechny ty své zázračně vyřešené případy jen sám nevymýšlel. Další díl s přímo vražedným tempem a emotivním závěrem, kdy má dojít k nevyhnutelnému. Výborná tečka za výborným seriálem (zatím :) ).
Benedict Cumberbatch (Sherlock) |
"Please don't feel obligated to tell me that was remarkable or amazing. John's expressed that thought in every possible variant available to the English language."
0 komentářů:
Okomentovat