M:I - Ghost Protocol |
Podobně jako v případě předchozího dílu se režie ujal debutant na poli celovečerních hraných filmů. Tím je Brad Bird, držitel dvou oscarů za Úžasňákovi (2004) a Ratatouille (2007). Tento překvapivý výběr nakonec dopadl o mnoho lépe než v případě druhého dílu a "sázkou na jistotu" v podobě akčního Johna Woo. Brad nezapomněl na hravý styl nasbíraný u studia Pixar a do filmu propašoval spoustu fungujících vtípků. Do konce do té míry, že s přimhouřeným okem by se mohlo jednat o akční komedii. Hlavním iniciátorem hlášek je Simon Pegg, ale veškerá zábavnost nestojí pouze na jeho postavě a není tak degradován do pozice pouze hláškujícího sidekicka.
Tím se dostáváme k dalšímu důležitému bodu, k týmové chemii. Ta zde funguje na výbornou. Ethan je sice stále superman, ale bez týmové spolupráce by se daleko nedostal. Dochází zde k symbióze, která se vzájemně doplňuje, a při zachování této atmosféry by nemuselo být přeobsazení role Toma Cruise takovou bodnou ranou. Pro případ těchto bondovských škatulat je v záloze analytik Jeremy Renner (Hurt Locker). Ve výčtu kompletního osazenstva chybí už jen Paula Patton pro zastoupení něžného pohlaví s možností nosit těsné oblečky.
Celkové vyznění filmu je kompilací všech předchozích dílů s jasnějším odkazem na svou seriálovou předlohu. První polovina dá vzpomenout na atmosféru první filmové mise (která se z části odehrávala v Praze, zatímco tady Praha zaskakuje za Moskvu a Budapešť), honička v písčité Dubaii druhou misi a týmovou spolupráci na třetí. Akční stránce se nedá nic vytknout, Tom drtivou většinu sekvencí natočil bez dubla, včetně šplhání po nejvyšší budově světa nebo sjíždění ze střechy za pomoci pásku od kalhot. Všechny tyto over-the-top scény k sérii patří, jsou natočeny přehledně a čistě. Pouze některé digitální efekty poukazují na snížený rozpočet a mohly by vypadat lépe.
Příběhová logika nehraje prim a je to na ní celkem znát. Už premisa se záporákem s přístupem ke spouštěcím kódům k nukleárním střelám připomíná bondovky (víc než bondovky s Danielem Craigem). Největším problémem celého filmu ovšem je fakt, že tento padouch je žalostně nevýrazný. A jak pravý nepsaný zákon, akční film dělá z poloviny jeho hlavní záporná postava. Od tohoto faktu se odvíjí i fakt, že závěrečná konfrontace nemá takový drive jako první polovina filmu a svým zpracováním připomíná souboj Yody s Darth Sidiousem z Epizody III. Proti působí rovněž fakt, že film má přes dvě hodiny a nedaří se mu udržet tempo. Napětí mezi akčními sekvencemi klesá prudce dolů a zachraňuje ho jenom příchod další honičky / soubojem s protivníky. Děj je tak příliš epizodický a nedrží se jedné stabilní linky jako ve třetím díle.
Přes všechna negativa se jedná o velmi povedený akční film, svou zábavností srovnatelný s Fast Five. Hodnotný následovník oblíbené série, kvalitativně srovnatelný s prvním (třetím) dílem.
"Mission accomplished!"
0 komentářů:
Okomentovat