Hledej

neděle 22. dubna 2012

Falling Down (1993) - 80%

Volný pád
William Foster (Michael Douglas), přezdívaný D-Fens, nemá zrovna nejlepší začátek dne. Jeho dcera slaví narozeniny a on musí trčet v zácpě. Pod nárůstem stresu se rozhodne vyřešit situaci opuštěním vozidla a vydáním se domů pěšky. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby nebyl několik let rozvedený a se soudním příkazem k zákazu přiblížení se ke své bývalé manželce a dceři..

Svou cestou domů naráží na různé nešvary zkažené společnosti a na povrch vyvstává otázka, koho vlastně můžeme pokládat a padoucha. Všudypřítomná arogance, striktní byrokracie nebo jen nedostatek slušného chování naráží na zásady původních morálních hodnot a jen podněcují celkovou naštvanost D-Fense. Rozčílenost nad vlastní situací bez východiska přiživuje celé zkažené město až do stádia psychopatické apatie. Cestou "domů" nechtěně napravuje symptomy odvrácené tváře Los Angeles, plného gangsterů, nafoukanců nebo příživníků a zanechává za sebou chaotickou stopu, nebezpečně se přibližující k obývání jeho bývalé rodiny.

V druhém plánu se odvíjí příběh detektiva Prendergasta (Robert Duvall), kterého čeká poslední den v práci před odchodem do důchodu. Odchodem do značné míry nedobrovolným, vyvolaným z popudu své manželky. To ještě netuší, že ho čeká ještě jeden zapeklitý a značně nebezpečný případ. Nemá smysl otáčet oči v sloup nad logikou policejního vyšetřování. Stejně jako ostatní policejní snímky přelomu 80. a 90. let je i tento soustředěn především na dvojici detektiv a padouch. Aby se správné investigativní postupy náležitě zvýraznily, musí být zbytek vyšetřovacího oddělený naplněný lehkovážnými frajírky, idiotským šéfem a motivačním parťákem (Rachel Ticotin). Zkrátka veškeré ingredience podpírající pátrání na vlastní pěst a nebezpečí. Situace možná nereálná, ale zato ve filmové logice většinou bez problémů fungující. Hlavně co se zmíněné éry týče, ke které tato naivita bezesporu patří.


Režijních otěží se ujal Joel Schumacher. Tento tvůrce má velmi zajímavou filmografii, jež obsahuje v dnešní době legendární klasiky jako 8 MM nebo Telefonní budka a stejně tak nepochopitelně špatné filmy typu Batman a Robin nebo Bad Company. Volný pád patří do první jmenované kategorie a dle mnohých ohlasů k jeho vůbec nejlepším počinům. Michael Douglas je ve své roli přesný a přesvědčivý. Kontrast oděvu řadového úředníčka a psychicky labilní osobnosti vytváří mix nepředvídatelného a nebezpečného člověka a tento rozkol podporuje velký otazník plynoucí jen ze samotného pohledu do jeho očí. Michael má za sebou řadu legendárních rolí, jako je dobrodruh Jack Colton, hamižný makléř Gordon Ekko, nebo detektiv Nick Curran. D-Fense se hrdě může řadit mezi ně, mezi špičku jeho nejlepších hereckých výkonů. Herecký kolega Robert Duvall není o nic pozadu, jen je jeho role více přímočařeji napsaná.

Hudební part měl na starosti Schumacherův dlouholetý spolupracovník James Newton Howard, který rovněž odvedl kvalitní práci. Soundtrack je složen z klasických thrillerových tónů, ale pro dokreslení osudové atmosféry neváhá použít žesťové nástroje alá film noir. Hudbení přesah filmu můžeme spatřit i ve videoklipu post-grungeové kapely Foo Fighters - Walk:


Výsledkem je snímek, který by neměl uniknout ničí pozornosti. Napínavý, správně gradovaný, ve které fungují veškeré prvky v jeden fungující celek. Naštěstí je televizní vysílání k Volnému pádu štědré a nabízí během roku několik repríz, často umístěným k pozdním večerním hodinám. Pokud se podobná situace opět někdy naskytne a ještě jste neměli tu čest, dejte tomu šanci. Takové filmy se dnes už tak často netočí.

"Yeah. And now you're gonna die, wearing that stupid little hat. How does it feel?"


0 komentářů:

Okomentovat